Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Sezon szparagowy

Szparagi to wspaniałe warzywo o którym wiele słyszeliśmy dobrego, ale jak się do niego zabrać aby powstało smaczne danie. Rozróżniamy szparagi białe, zielone i fioletowe (ich kolor zależy od sposobu uprawy). Te pierwsze są najczęściej spotykane i uprawiane w Polsce oraz w Niemczech.

Są twardsze od zielonych, a przed gotowaniem należy je obrać. Zazwyczaj nie miesza się ich z zielonymi ze względu na czas gotowania. Szparagi zielone są nieco bardziej delikatne, nie trzeba ich obierać co jest dodatkową ich zaletą, gdyż skórka szparagów zawiera wiele składników mineralnych jak np. potas, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy B i C. Szparagi fioletowe, są rzadziej spotykane. Uprawia się je głównie we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych. Różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Dodatkowym plusem szparagów, niezależnie od rodzaju, jest ich niska wartość kaloryczna oraz fakt, że są lekkostrawne.
Szparagi mogą być daniem samodzielnym lub dodatkiem do wielu dań.
Popularne są omlety ze szparagami, tarty, zupy - kremy szparagowe, zapiekanki. Szparagi doskonale smakują z rozmaitymi sosami np. sosem holenderski, beszamelowym. Daniem zainspirowanym kuchnią polską są szparagi polane tartą bułką smażoną na maśle.
Należy wybierać tylko szparagi świeże - błyszczące, jędrne i chrupkie. Szparagi wyjątkowo szybko się psują, dlatego należy kupować je w ilościach, które prawie od razu przeznaczymy do spożycia. Maksymalny czas przechowywania świeżych szparagów to 3 dni, pod warunkiem, że będą one owinięte w mokrą szmatkę leżały w lodówce.
Szparagi obieramy (najlepiej obieraczką do warzyw) od czubka (poniżej główki) i przechodzić w kierunku dołu. Twarde końce szparagów należy usunąć. Można je odłamać – naginając szparag, twarda część powinna sama odpaść. Stwardnienie to ok. 2 cm końcówki warzywa.
Szparagi gotujemy w osolonej i posłodzonej wodzie (jeśli przyrządzamy białe, można dodać kawałek masła albo kilka kropli soku z cytryny). Można je gotować w specjalnych wysokich garnkach, lub zwykłych szerokich. Wówczas najlepiej jest szparagi związać w pęczek bawełnianą nitką. Ilość wody w garnku powinna obejmować tylko łodygi szparagów, główki mogą wystawać ponad powierzchnię gdyż gotują się najszybciej.
Do gotowania szparagów można używać również mleka, wtedy są niezwykle delikatne. Trzeba uważać aby nie przegotować szparagów. Najlepiej wyjąć je z wody gdy są jeszcze niezbyt miękkie, dojdą na talerzyku.


Szparagowe przepisy:

Marynowane szparagi
Szparagi w cieście
Sałatka ze szparagów z mozzarellą
Szparagi z serem cheddar