Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server562720/ftp/koha_org_pl/kulinarny_net/templates/gk_magazine/html/com_content/article/default.php on line 13

Jesienne klimaty - jabłka


Jabłka to kopalnia witamin, błonnika, węglowodanów prostych i innych substancji odżywczych wzmacniających układ odpornościowy.
W owocach tych mamy unikalną kombinację witaminy C i P oraz magnezu.

Zawartość witaminy C w poszczególnych odmianach jabłek jest różna. Gromadzi się ona pod skórką, dlatego najlepiej jeść, gotować i piec owoce nieobrane. Najwięcej tej witaminy jest oczywiście w owocach surowych. A im dłużej będziemy je poddawać obróbce termicznej, tym większe będą jej straty. Jabłka odkwaszają organizm, ponieważ zawierają bardzo dużo zasadowych soli mineralnych. Ponadto są bogatym źródłem potasu i żelaza. Najcenniejsze w tych owocach jest to, co zwykle odrzucamy: gniazda nasienne i skórka, gdyż w nich znajduje się najwięcej pektyn.
Wartość odżywcza jabłek nie jest jednakowa i zależy od odmiany, od tego, czy są one bardziej lub mniej dojrzałe, nawet od ich wielkości.
Znanych jest ponad 10 tys. odmian jabłek. Różnią się one nie tylko wielkością, kształtem, kolorem, ale także smakiem, aromatem i zastosowaniem w kuchni. Twarde, soczyste, słodkie - nazywane deserowymi jada się głównie na surowo. Rozgotowują się powoli, dlatego można dodawać je do takich potraw, w których powinny pozostać w postaci twardych kawałków.
Do pieczenia, gotowania i na przetwory najlepiej nadają się jabłka kwaśne, gdyż szybko się rozgotowują. Można też dodawać je do potraw, które wymagają zakwaszenia. Największe zastosowanie mają jabłka o pośrednich właściwościach, tzw. stołowe.
Zerwane z drzewa dojrzałe owoce należy przechowywać w chłodnym, wentylowanym pomieszczeniu, ogonkami do dołu. W takich warunkach jabłka można przechowywać nawet przez kilka miesięcy. W lodówce nie powinno się ich trzymać dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ wysychają i tracą kruchość.

Przepisy z jabłkami:

Gulasz wołowy z jabłkami
Gęś pieczona z jabłkami
Schab z jabłkami
Wątróbka z jabłkami
Sztuka mięsa z sosem jabłkowo-chrzanowym

Kapusta czerwona z jabłkami
Poncz jabłkowy z porto
Tort jabłkowy na zimno
Jabłka z bakaliami
Naleśniki z jabłkami
Pierożki z jabłkami
Mazurek jabłkowy
Ciasto jabłkowo-orzechowe
Tarta jabłkowo-migdałowa